fbpx

МІСЦЕВІ БОЖЕВІЛЬНІ Наталія Гусак. Співавтор антикорупційної ініціативи Закупівлі Чернівці

Підйомники: Давайте розпочнемо з того,як прийшла до вас така ідея-ініціатива-створити фейсбук сторінку Закупівлі Чернівців?

Наталія Гусак: Сама ідея прийшла не мені, а моїй колезі Надії . Вона є спів засновницею цієї ініціативи. Одного вечора вона просто написала мені у ФБ, чи не хочу я спробувати досліджувати це питання. Я сказала, звичайно, давай спробуємо! Так все розпочалося. Ми фактично перші два місяці, що два дні публікували на своїй ФБ-сторінці дописи щодо того, хто-що, закуповує; де, які використовуються схеми корупції, зловживання. Вже два роки як сторінка існує, як ми подаємо буковинцям інформацію як використовуються кошти – згідно законодавства чи, все ж таки, влада використовує якісь  корупційні схеми. Даємо інформацію нашим ЗМІ, правоохоронним органам.

П: Зрештую, завершуються ці публікації «посадками», відповідальністю…результат є?

Н.Г: Насправді,ціль нашої сторінки дещо інша…. Ми точно знаємо, що нас читають правоохоронці. Але ми не прагнемо робити роботу за правоохоронні органи – вони б мали її робити і без нас. В цілому нам треба дати посил кожному мешканцю Буковини, про те,що це нескладно прослідкувати як використовуються наші з вами гроші, нескладно контролювати владу. Ми також даємо посил владі,що, на відмінну від правоохорців, з якими можна десь щось домовитися. А тут влада точно знає, що є купка людей, яка буде прослідковувати, що вони роблять. А прослідковувати, моніторити, контролювати, насправді, є що. Це міліардні потоки в межах області за один рік. Є така думка, що наша освіта, медицина – дуже бідні. Але, коли ти бачиш ці закупівлі ліків, дороговартісного медобладнання, то розумієш ,що медицина точно не бідна. Ліки  точно є, але чи вони всі доходять…Для нас важливо, щоб ті люди, які стежать за нами були вмотивовані діяти, а не просто відстежувати, піднімати якийсь хайп на наших матеріалах, «якість» аудиторії.

П: Якими «інструментами» ви користуєтеся. От  куди заходити,в який сервіс для того,щоб моніторити, наприклад от, ремонт на своїй вулиці ?

Н.Г: Їх є декілька. Базовий – це електронна система публічних закупівель PROZORRO. Тут ви можете прослідкувати, які закупівлі здійснює розпорядник, будь який відділ, орган. Другий ресурс, який ми любимо – портал публічних коштів – e-data.gov.ua  Тут всі транзакції.  Третій сервіс – державний реєстр міністерства юстиції. Тут можна прослідкувати,коли був зареєстрований замовник, виконавець чи постачальник, по якій адресі. Таким чином ми можемо прослідкувувати зв’язки між конкурентами. Ну і Гугл нам в поміч=).

П:А яка найчастіше використовувана схема?

Н.Г.: Почнемо з найнагліших.:це  ,коли пов’язані особи будуть виконувати роботи, або розігрують між собою тендер, або будуть постачати якийсь товар. Минулого року ми зробили свою 5-ку антигероїв. І от одним з прикладів була закупівля, коли багато виконавців робіт в Чернівцях були пов’язані з однією політичною силою, і , відповідно, в межах цієї політичної сили, місцевої влади, ми показували, що досить багато мільйонів гривень пройшли тільки «своїм» людям. А, якби тендерна закупівля була правильно проведена, вона дала б можливість залучити і сторонніх людей. Аналогічна схема у нас була, коли закупали мамограф для міста вартістю 10 млн.грн. І ми бачили, що там дві особи виходять з однієї київської групи. Ці особи належали ще до оточення Януковича. Коли ми опублікували інформацію на сторінці, уявіть, 7 хвилин і Надії Вірній на пошту приходить : «…ми на вас подаємо в суд!». Це вже зрозуміло, що у них тут є люди, з якими вони домовилися, яким вони успішно продавали за 10 млн. мамограф, який, за оцінками експертів, коштує десь 7 млн.

Схема «заточена» на тому, що всі кошти йдуть своїм людям. А має бути прозорий конкурс і влада має сприяти тому, щоб кошти розподілялися прозоро; по конкурентних торгах. Таким чином відбувається економія бюджетних коштів, маємо хорошу пропозицію.

П: А розкажіть про от ці зміни, які відбулися із порогом закупівель (допороговими цінами).

Н.Г: Чернівці чи не перше місто, яке вирішило самостійно знизити поріг допорогових закупівель. Тобто, якщо законодавство передбачає з 200 тисяч здійснювати конкурентні торги і до мільйона-півтора. То Чернівці за ініціативи Гавриша і Ковалюка (депутати ЧМР), здається, вирішили знизити цифру до 50 тисяч. І два роки так торги і відбувалися. Але потім вирішили, що все ж таки давайте повернемося до законодавчих норм. Це дає можливість проводити більше закупівель поза конкурентними торгами. Тобто все, що дальше півтора мільйона, мають право не проводити торги, не шукати конкурентів, а напряму заключати договора.

П: А, можливо, через оцю систему, яка повинна заощаджувати бюджетні кошти виникають проблеми у швидкості проведення закупівель…Як з цим боротися?

Н.Г:  Насправді, це виключно відмовки. Інші міста ж якось привчили свої фахові кадри працювати з тендерними закупівлями, гарно планувати їх, правильно розподіляти час…Тобто оцей міф є абсолютно менеджерським. Хто має бажання робити,той буде робити, хто не має – буде шукати причини чому не робити.

Щодо наших планів, ми будемо точно продовжувати робити свою справу! У нас досить багато планів стосовно медичних закупівель. Сподіваємося, що за літо чернівчани багато чого побачать, що твориться в медичних закупівлях: що, по чому, порівнюючи з іншими цінами закупівель на ринку України. Крім того, ми покажемо буковинцям, що нам вартують довгобуди – вони просто жеруть наші кошти з року в рік. Зараз також, якшо глянути в систему закупівель, активно закуповується приладдя до Нової української школи. Цікаво порівняти також ціни.

Ну і дуже сподіваємося, що реформа правоохоронних органів, антикорупційна реформа запрацюють у повну силу і нам у поміч буде не тільки Гугл, а й правоохоронні органи.