fbpx

МІСЦЕВИЙ БОЖЕВІЛЬНИЙ Анатолій Федірко про культуру, АГРОкультуру і вандалізм у Чернівцях

Підйомники: Чому? Чому так відбувається?! Зараз про, зокрема, крайній випадок вандалізму над вашою інсталяцією (Троянди на Центральній площі) і загалом взагалі.

Анатолій Федірко: Це нормально! Це нормальна реакція на мистецькі артефакти… Я там мислю собі, що вандали почали руйнувати мою культурну інсталяцію, яка простояла 10 з половиною років, зауважте, саме після відкриття 16 травня пам’ятника тоді ще не президента Володимиру Зеленському. Що і підтвердило тезу про те, що Чернівці-таємна столиця Європи…

П: Ви якось пов’язуєте це (руйнування) зі своїм месенджем?

А.Ф: Так… тепер –помста… трояндам ))) Це абсолютно нормально. Але сподіваюся, що за сприяння місцевої влади ми цю родзинку туристичну – пам*ятник чернівецькому міфу – відновимо. Чернівчани самі мають бути в цьому зацікавлені.

Дивує мене от ця методичність, з якою ці вандали руйнуть пам’ятник. Спочатку зруйнували одну троянду, через тиждень –другу… чекаю на третю. Але це, знаєте, є така місцева АГРОкультура-впертість. І так! Я вважаю, що це – ціленаправлена акція. Тому що фізично просто неможливо зігнути ковану 12-ти міліметровий шматок заліза, розумієте… Для цього потрібне обладнання. Для цього треба мати якийсь мерседес, щоб приїхати на Центральну площу, з багажника дістати обладнання… руйнувать-руйнувать, а потім сісти в цей мерседес і виїхати на околиці міста. І камери там ж є, але ж той мерседес чийсь з очільників чогось. А, зрештую, це –кум кума, а його жінка-це тітка… ну і так далі, і так далі… Чернівці-це велике село.

П: …а поясніть нашим слухачам, наскільки саме культура важлива у формуванні міста.

А.Ф: Неймовірно важлива! Я вам так скажу, що всі проблеми організму йдуть від голови. А голова дуже залежить від освіти, від культури. Ми повинні виховати в собі поважне віношення до такого феномену яким є місто Чернівці. Адже це феномен формувався за Австро-Угорщини не одне століття. Це ж була вітрина європейського підходу до бізнесу, архітектури… культури. Потім все це змінилося… і тепер знову яскраві представники АГРОкультури перетворюють прекрасне місто на «чернавіцкую пустош», на хутір.

Я цьому заважаю. Та в цьому сенсі я самотній…мене не розуміють ні місцеві підприємці,ні влада. Нажаль. Я собі , як казав Іван Франко: «лупаю цю скалу». Але я, думаю собі, що нічого не залишається без наслідків.

П: … а от чи є у вас рецепт як Чернівцям відійти від от цієї АГРОкультури і почати продукувати саме міські змісти… почати ставати сучасним культурним осередком?

А.Ф.: Тут питання не тільки в Чрнівцях. Я мешкаю 49 років вже в Києві. І це така сама проблема там. Так ось , я захожду в метро і не бачу жодну людину з книжкою чи газетою…всі в смартфонах. Сьогодні активна молодь Києва як і Чернівців це –провінція. Вони дуже активні але і дуже агресивні. І от якшо колись це називалося – ліміта, то сьогодні-  офісний планктон.

А взагалі все дуже просто – читати книжки. Чому Чернівці були такі інтелігентні 19, початок 20-го століття..?   Бо(це правда) «книгарень було більше, ніж пекарень». Місто починало день з читання вчорашніх віденських газет за кавою. Це спонукало!

Сьогодні друковані видання стають неактуальними… телевізор стає неактуальним, ютуб…Я  думаю, ради цьому дати не можна. Все залежить від особистості, батьків, їх прикладу. А ще відчуття дому! Тобто, я думаю, що якшо чернівчани будуть відноситися до міста, в якому вони народилися, зросли… як до рідного міста, то все буде нормально! Іншого шляху немає… Еволюція. На своїй території (квартирі ти ж не будеш кидати недопалки, ну правда?!).

Твоя квартира – це твоє особисте і місто так само – це твоя особиста територія, тільки велика.

В мене є дуже серйозні пропозиції до місцевої влади, до речі, перше: переіменувати вулицю Ольги Кобилянської в Панська ну і друге: прибрати цю карету-золушки прієхалі, і донкіхота цього. Бо. Коли вулиця буде називатися Панська, то і людина, заходячи на неї (вулицю, як приклад) буде вже себе намагатися поводити ну… ну по-панськи трохи.