fbpx

Сергій Добржанський — Про безпритульних собак у Чернівцях | Місцеві Божевільні

В рамках проекту “Місцеві божевільні” до нас завітав  Сергій Добржанський, керівник громадської організацій “Безпечні Чернівці. Безпритульні собаки”. Поговорили про безпритульних собак у Чернівцях. Наскільки важлива ця проблема? Скільки безпритульних собак у Чернівцях? Як з цим боротись і що робити?

Підйомники: Що спонукало до створення організації?

Сергій Добржанський: Особиста проблема. Коли мого сина вкусила собака. Коли він йшов мирно додому з моєю дружиною. Я зрозумів, що це питання, яке треба піднімати. Але саме більше, що спонукало, це реакція людей на проблему. Неадекватна реакція так званих зоозахисників, які ставлять життя людини нижче, ніж життя тварини. Тоді я вирішив об’єднувати навколо себе однодумців. Їх до того було, насправді, багато, але все, що вони говорили сприймалося як «живодьори», «убійци» і так далі. Відповідно я створив цю організацію, групу у ФБ. Нас вже є досить таки велика кількість-200 чоловік активних.

Підйомники: Виникає питання: для чого громадська організація, якщо є офіційний орган-притулок для тварин, зараз –стерилізаційний центр, це ж їх завдання. Чому потрібен оцей постійний контроль з боку громадськості?

Сергій Добржанський: Бо робиться не зовсім так, як  має бути. Робиться, м’яко кажучи так, щоб заробляли гроші на цій темі. Як на приватному, так і на державному напрямку. Громадський рух потрібен для того, щоб це контролювати. Я особисто неодноразово звертався до міської влади, пояснював, що ви робите ті чи інші речі тут неправильно, пояснював як треба зробити, пропонував… Але там категорична відповідь: «ми будемо так робити, ви сюда не лізьте». На жаль це питання на разі є дуже актуальних, воно входить в трійку найбільших проблем Чернівців на рівні з дорогами і комунальним транспортом.

Підйомники: Що означає твоє «заробляти гроші на цьому»?

Сергій Добржанський: Ну, щоб ви розуміли, стерилізаційний центр — це бюджетна структура. Кошти отримує з місцевого бюджету. В одному році це було 3,5 мільйони, минулого року — трошки більше 2,5 млн, цього року-5 млн. Недавно я опублікував інформацію від «Прозоро» у притулку була проведена кампанія по закупівлі корму сухого, при тому, що ми були категорично проти таких величезних витрат на корм саме, адже вони там годують тварин ще й кашами різними , об’їдка ми і т.д. Потім після перевірки виявилося ,що на понад 440 тис.грн. корму було списано. Якщо спочатку (при минулому директорі) це були наші здогадки так би мовити, зараз вже є документи по-цьому.

П: Це корупція?

С.Д.: Це, як мінімум, — халатність.

П: Скажи, а прослідковували, чи є якась схема «кругової поруки»? Влада ж в місті не може про це не знати.

С.Д: Ми задавали це питання місцевій владі…Ну от теперішній начальник ЖКГ так солідно вже за це взявся. Вони також хочуть зрозуміти як це все відбувалося. Приміщення, щоб ви розуміли для зберігання такої кількості корму –одна закупівля того товару становила 36-38 тонн, це має бути, як мінімум, якийсь склад. Відповідно, таких приміщень у них(притулку) немає. Вони пояснювали ,що це все зберігається на складах фірм, в яких це все купувалося…а потім списання…відповідно, навіть з фірм ніщо і нікуди не вивозилося…навіть на транспортування не витрачалися. Схема чи не схема? Це вже мають правоохоронні органи з’ясовувати. Я надав інформацію, і люди мають робити висновки з цього.

П: Що потрібно зробити,щоб правоохоронні органи нарешті цим питанням зацікавилися?

С.Д: Наскільки я знаю, є звернення від місцевих органів влади до правоохоронних органів, вони мають розглядати це питання. Сама інформація про вийшла півтора місяці назад. Це вже остаточно було відомо про ці документи. Зараз, до речі, я готую ще один документ…

П: Ну а от взагалі чим займається це підприємство? Точніше,чим займалося,коли вони от ці кліпси одягали собакам? Вони не ведуть обліку, не стерилізують… Що це? Присвоєння грантових коштів?

С.Д: Вже не грантових. На початку притулок був на грантових коштах. Була програма, організована волонтерами –Антоніна Гошовська і Марта Петращук. Вони виграли грант спільно з міською владою, побудували за ці кошти притулок,  екстрадиційний центр з перспективою розвитку в притулок для тварин. Але потім прийшов новий директор. Вони, наскільки я знаю, собак, от ті, що з жовтими кліпсами, вони їх стерилізували, є облік цих тварин. Коли вже був новий директор, так само вели облік, але цей облік був, м’яко кажучи, не зовсім повноцінним. Декого вносили, декого не вносили. Декого давали під опікуна, а декого не давали. Коли бачиш ці документи …ну це дуже така халатність серйозна. Відповідно, виходить така ситуація, що є кліпсовані собаки –стерилізовані, є некліпсовані — нестирилізовані. І треба розуміти реальну кількість. Тому що ефективність цієї програми може бути лише тоді, коли все одночасно буде організовано і зроблено. Тобто 100 відсотків собак жіночої статі буде стерилізовано і випущені назад з тим, що вони будуть зареєстровані  в притулку. Так ми зможемо контролювати це питання. А протягом наступних кількох років (реально за 10 років) закрити питання стосовно собак. Гуманно. Щодо самої роботи притулку…ну колишнього директора звільнили, новий — ,м’яко кажучи, нічим не кращий за попереднього. Я б сказав, навіть, гірший, бо він і говорити нормально, адекватно не вміє. Він «в тєме».

П: 14-16 червня ви збираєтеся організувати флешмоб з підрахунку безпритульних собак. Залучити добровольців…

С.Д.: Ми спільно з іншими волонтерами, зоозахисниками… долучаються всі, хто можуть.Бо, насправді, це дуже важка робота. І, щоб її організувати, потрібна системність і адекватна кількість людей.  Є методика, якщо її правильно дотримуватися ми можемо зрозуміти на 90 відсотків скільки у нас є собак.

П: Скільки людей потрібно в ідеалі?

С.Д: В ідеалі – сто чоловік.

П: Скільки зараз є?

С.Д: Є близько 20-ти. Ми тільки почали і надіємося, що інші активні громадяни долучаться. Зараз, до речі, програма не дає можливості сфальсифікувати результати — фотографуєш собаку на смартфон, відправляєш і тварина заноситься у базу. Крім того, що це є підрахунок, це — створення бази інформації: де, скільки…більше-менше в яких районах собак.

П: А що це за база?

С.Д.: Це всеукраїнська база animal id. Вони кожен рік це роблять і, відповідно, ми можемо відслідковувати зміни.

П: Який прогноз на цей раз ?

С.Д.: Думаю, що буде десь близько 4 тисяч собак безпритульних.

П: А який бюджет цієї роботи-підрахунку?

С.Д: Це чисто волонтерські засади. Деякі державні органи пообіцяли, що будуть. Зокрема і представики стерилізаційного центру, ЖКГ, депутати міськради… Дякуючи круглому столу, питання стало більш масовим.

П: Давай уявимо, що всі собаки у Чернівцях підраховані,прокліпсовані,простириліізовані…Як убезпечити місто від міграції тварин з сусідніх областей, міст, сіл ?

С.Д: Коли є реєстрація собак, громадяни можуть повідомити, що так і так ,тут у нас є собака не зареєстрована. ЇЇ забирають і реєструють. Вона приводиться в притулок, де її мають право забрати або господарі, або небайдужі громадяни. Але у нас є така парадоксальна річ, коли собака знаходиться в притулку від початку його роботи, тобто три роки там сидять на бюджетних коштах. Багата Німеччина, Італія собі не може такого дозволити,щоб утримувати собаку все її життя.

П: Ми отримали цифру-10 років, щоби був нуль…раніше ніяк?

С. Д.: Можна. Але це радикальні методи. Я проти того,щоб місто перетворити в сафарі. Це має бути зроблено згідно закону.

П: Для людей, які б хотіли долучитися до вашої ініціативи по підрахунку собак…яким чином це все буде відбуватися?

С.Д.: Три дні …підрахунок проводиться з 7 до 9 години ранку, тому що в цей час немає активного руху людей і собаки знаходяться на тих ареалах, де вони проживають. Є можливість їх об’єктивно простежити. Потім вся база сумується і виходить загальна кількість. Місто поділене на квадрати — 80 загалом. Ми маємо розуміти цифру, під яку має робитися програма вся.

П: В подальшому вам потрібне буде фінансування?

С.Д: Ми робимо все на волонтерських засадах. Мене цікавить, щоби це питання було вирішене в Чернівцях. Чернівці –рекордсмен по укусам, щоб ви розуміли.

П: Є термін, скільки собаку можуть утримувати в притулку?

С.Д: Немає. В цьому і проблема. Ми хочемо створити робочу групу при департаменті ЖКГ, яка б розробила повноцінну програму, якої досі немає. Немає системності дій, от у чому проблема.

П: А в кому або в чому ти бачиш зараз найбільшу проблему?

С.Д.: Стерилізаційний центр має очолити людина –прагматик, яка має виконувати поставлені задачі згідно чинного законодавства.

П: В нас просто так не сідають на місця. Чия це людина?

С.Д.: Конкурс проводили, коли в.о. мера був Продан, відповідно, я думаю, що це десь з їхнього ореолу.Т им більше, що Каспрук, наскільки я знаю, категорично хоче його забрати звідти.

Моя основна мета, щоб людина могла спокійно пройти по вулиці, і не думати, що його ззаду хтось може вкусити. Немає людина трястися, ходити з шокером. Це не вихід…Це — СЕРЕДЬОВІЧЧЯ! Є методи 21 сторіччя.

П: Хто несе відповідальність за те, що мене вкусила собака?

С.Д.: По їдеї-стерилізайний центр. Відшкодуваня… Подавайте в суд. Є приклади в Україні, в Чернівцях немає, коли вдалося відшкодувати всі збитки в мерії. Але це тяжка процедура. В нас в гурпі у ФБ є приклад-шаблон як правильно це робити, який підготували юристи.